کانال تلگرام کافی نت سایه روشن
آموزش خرید و دانلود از سایت
 

دانلود تحقیق درباره زندگینامه حافظ شیرازی ۱۸ صفحه فایل ورد قابل ویرایش

موضوع : زندگینامه حافظ شیرازی

عنوان پودمان : دروس عمومی

نام درس : فارسی

رشته تحصيلي : مديريت خانواده

تعداد صفحه : ۱۸ صفحه

فرمت فایل : doc (ورد قابل ویرایش)


فهرست مطالب :

مقدمه

زندگینامه حافظ شیرازی

آرامگاه حافظ

دیوان حافظ

غزلیات

نمونه‌ای از اشعار

واژه‌های کلیدی در اشعار حافظ

زبان و هنر شعری

حافظ و پیشینیان

تأثیر حافظ بر شعر دوره‌های بعد

حافظ در جهان

ترجمه‌های دیوان حافظ

فال حافظ

افکار حافظ

علاقه به شیراز

منابع


مقدمه :

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی (حدود ۷۲۷ – ۷۹۲ هجری قمری برابر با ۷۰۶ – ۷۶۹ هجری شمسی)، شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای او غزل هستند که به‌غزلیات حافظ شهرت دارند. او از مهمترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود. در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان‌های اروپایی ترجمه شد و نام او بگونه‌ای به‌محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت. هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مراسم بزرگداشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی بر‌گزار می‌شود. در ایران این روز را روز بزرگداشت حافظ نامیده‌اند.
اطلاعات چندانی از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نیست و ظاهراً پدرش بهاء الدین نام داشته و مادرش نیز اهل کازرون بوده‌است. در اشعار او که می‌تواند یگانه منبع موثّق زندگی او باشد اشارات اندکی از زندگی شخصی و خصوصی او یافت می‌شود. آنچه از فحوای تذکره‌ها به دست می‌آید بیشتر افسانه‌هایی است که از این شخصیّت در ذهن عوام ساخته و پرداخته شده‌است. با این همه آنچه با تکیه به اشارات دیوان او و برخی منابع معتبر قابل بیان است آن است که او در خانواده‌ای از نظر مالی در حد متوسط جامعه زمان خویش متولد شده‌است.(با این حساب که کسب علم و دانش در آن زمان اصولاً مربوط به خانواده‌های مرفه و بعضاً متوسط جامعه بوده‌است.)در نوجوانی قرآن را با چهارده روایت آن از بر کرده  و از همین رو به حافظ ملقب گشته‌است.


 

در cloob.com به اشتراک بگذارید دانلود تحقیق درباره زندگینامه حافظ شیرازی ۱۸ صفحه فایل ورد قابل ویرایش"> داغ کن - کلوب دات کام